110 Międzynarodowy Kurs instruktorski Taekwon-do ITF

Od 27 do 29 maja 2016 roku w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbył się 110 Międzynarodowy Kurs Instruktorski Taekwon-do ITF.

IIC został przeprowadzony przez Komitet Techniczny ITF w składzie: Wielki Mistrz Hector Marano, 9 Dan – Przewodniczący Komitetu Technicznego ITF, oraz Wielki Mistrz Paul Weiler, 9 Dan – Członek Komitetu Technicznego ITF i Wielki Mistrz Ung Kim Lan, 9 Dan – Członek Komitetu Technicznego ITF.

Łącznie w kursie wzięło udział 263 uczestników z 24 krajów: Argentyna, Białoruś, Bułgaria, Republika Czeska, Dania, Anglia, Niemcy, Gruzja, Węgry, Irlandia, Izrael, Włochy, Łotwa, Liban, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Szwecja, Ukraina, Uzbekistan i Polska. Wśród uczestników był Wielki Mistrz Orello Ellis 9 Dan, sześciu posiadaczy stopnia 8 Dan, Mistrzowie: Per Andresen (Norwegia), Ernesto Santaniello (Włochy), Wijand Tapilatu (Holandia), Harry Vones (Niemcy), Jerzy Jedut (Polska) oraz Mistrz Tadeusz Łoboda (Polska) oraz siedemnastu Mistrzów posiadaczy stopnia 7 Dan. W tej grupie pięciu naszych rodzimych „masterów”: Zbigniew Bujak, Janusz Gutkowski, Jacek Łuniewski, Zbigniew Semp i Wojciech Zdanuczyk. Podczas 110 IIC nasze zasoby Mistrzowskie rozrosły się. W grupie mistrzów na stopień 8 Dan awansował Zbigniew Bujak, a do grupy dołączył Adam Alenowicz zdając na stopień 7 Dan.

Najliczniejszą grupę uczestników stanowili Polacy, bo aż 106 trenerów i zawodników z naszego kraju szkoliło się w hali Warszawskiego AWF. Druga siłę narodową byli Rosjanie (21 uczestników), następnie 15 uczestników z Niemiec, po 13-stu z Włoch i Norwegii oraz po 12 osób z Rumunii i Anglii. Byli też jak na miejsce kursu egzotyczni uczestnicy, jak przedstawiciele Uzbekistanu, Argentyny czy Libanu. Prócz egzaminu na 7 i 8 Dany, odbył się test na niższe stopnie mistrzowskie, gdzie w komisji zasiadali Wielki Mistrz Orello Ellis 9 Dan i Mistrz Jerzy Jedut 8 Dan.

Wszyscy goście zagraniczni, którzy brali udział w 110 IIC w Warszawie wyjechali z naszej stolicy bardzo zadowoleni, chwaląc PZTKD za organizację szkolenia i atmosferę jaka panowała przez wszystkie trzy dni pobytu w Polsce. Jeśli chodzi o sam kurs, to brała w nim udział największa liczba państw historii IIC liczącej 110 edycji. To był rekord świata, a rekordem polski jest liczba uczestników. W naszym kraju nie było seminarium czy kursu instruktorskiego, który cieszyłby się aż takim zainteresowaniem. Wiedza jaką zdobyli trenerzy i instruktorzy podczas trzydniowego szkolenia, zależna jest od tego ile razy dana osoba brała udział w podobnym kursie. Dla stałych bywalców, było to przypomnienie i doprecyzowanie pewnych informacji. Natomiast dla nuworyszy, to był potężny zastrzyk wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

33 − 28 =