Taekwon-do a sprawność fizyczna

Ćwiczenie Taekwon-do znakomicie wpływa na sprawność fizyczna studenta. Zazwyczaj trening odbywa się w dowolnym miejscu bez wykorzystania ciężarów, czy też specjalnego sprzętu. Można go przeprowadzać indywidualnie lub grupowo. Ponieważ ” ciało „samo wyznacza swe granice, a warunki fizyczne studenta automatycznie wpływają na tempo treningu rzadko występują obrażenia i naprężenia mięśni. Począwszy od stóp do głowy wykorzystuje się cały system mięśni ciała.

Trening nie sprzyja powstawaniu licznych i obfitych mięśni, ale doprowadza do utraty wiotkiej tkanki tłuszczowej. Zbite mięśnie kształtowane przez trening siłowy powodują ucisk naczyń krwionośnych, których liczba nie może się zwiększać. Tkanka taka ma trudności w przyjmowaniu tlenu, wydalaniu produktów przemiany materii, a przez to łatwiej ulega zmęczeniu.Intensywne powtarzanie technik Taekwon-do rozwija dłuższe, drobniejsze i bardziej elastyczne mięśnie. Do takich mięśni lepiej dopływa krew, przez co maksymalnie zwiększa się ich wytrzymałość i żywotność. Nacisk na skręcanie tułowia przy wykonywaniu technik nożnych oraz równoważnie technik ręcznych wyrabia silny, dobrze umięśniony brzuch. Wysokie podnoszenie nogi poprzedzające większość technik Taekwon-do rozwija bok tułowia i wewnętrzne mięśnie uda.

Ćwiczenie Taekwon-do jest szczególnie polecane dla kobiet, ponieważ rozwija mięśnie brzucha i bioder, które przyczyniają się do młodzieńczego, zgrabnego wyglądu kobiet w każdym wieku. Mięśnie te są w szczególności rozciągnięte i osłabione po urodzeniu dziecka; trening Taekwon-do jest idealny do przywrócenia napięcia mięśni zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

Typowy schemat treningu obejmując różnorodne ruchy całego ciała podnosi tętno oraz zwiększa wydolność serca i płuc. Taka zwiększona wentylacja określona jako efekt tlenowy przynosi następujące korzyści:

  • Zwiększa wydolność płuc.
  • Rozszerza naczynia krwionośne czyniąc je elastycznymi i zmniejsz opór na strumień krwi powodując obniżenie rozkurczowego ciśnienia krwi.
  • Zwiększa ilość krwi, szczególnie czerwonych ciałek i hemoglobinę.
  • Dzięki dostarczeniu większych ilości tlenu czyni tkankę ciała zdrowszą.
  • Uodparnia serce zwiększając jego możliwości w krytycznych sytuacjach.
  • Polepsza sen i przemianę materii.

Trening prowadzi do wyrównania ciężaru ciała w taki sposób, że przyczynia się do zwiększenia jego masy przy niedowadze i utraty tłuszczu w nadwadze.

Przypuszczalnie zużycie kalorii na energetyczny trening wynosi około 600 kalorii i jest jednym z najwyższych w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej. Sześć godzin tego treningu w tygodniu spowoduje zużycie 3500 kalorii co stanowi stratę 1 funta (350-560g) ciężaru ciała. Taekwon-do jest wspaniałą pomocą w osiąganiu wyników w innych dyscyplinach sportowych.

Zdaniem Moloya Taekwon-do ma wpływ na:

  • Siłę mięśni.
  • Energię dynamiczną – umiejętność przeprowadzenia energicznej akcji.
  • Umiejętność szybkiego przemieszczenia ciała z jednego punktu do drugiego.
  • Umiejętność zmiany kierunku ruchu.
  • Elastyczność stawów, mięśni i wiązadeł.
  • Zdolność przewidywania.
  • Koncentrację i zdolność nie rozpraszania się.
  • Rozumienie mechanizmów i technik przy ruchach ciała.

Jeżeli chcemy skupić całą siłę ciała w jednym punkcie przestrzeni, wymagać to będzie siły mięśni, równowagi i wykorzystania energii dynamicznej. Podstawowe techniki i układy wyrabiają zwinność i umiejętność poruszania się, natomiast sparring rozwija koncentrację i wyobraźnię. Zorganizowany trening rozgrzewa systematycznie mięśnie oraz wiązadła zwiększając objętość i krążenie krwi. Takie rozgrzewające ćwiczenia podnoszą elastyczność stawów i ścięgien, pozwalając jednocześnie na uniknięcie kontuzji podczas treningu. Schemat treningu przewiduje również ćwiczenia uspokajające po wysiłku w celu zwolnienia krążenia krwi i ustabilizowania wydzielania płynu obecnego w mięśniach po forsownych ćwiczeniach. Jeżeli nie weźmie się tego pod uwagę wówczas wystąpi „zesztywnienie” i złe samopoczucie. Ćwiczenia rozgrzewające, uspokajające i oddechowe są jeszcze jednym przykładem wysoko rozwiniętej nauki o funkcjonowaniu ciała i jego fizjologii stosowanej w przepisowym treningu Taekwon-do. Nauka okrzyku podczas ataku ma również fizjologiczne uzasadnienie. Służy on nie tylko do wystraszenia przeciwnika, lecz także do spięcia dolnych mięśni brzucha, pozwalając na uniknięcie obrażeń w razie nieprzewidzianego kontrataku. Oprócz tego, wydech taki, jaki ćwiczą ciężarowcy, czy zapaśnicy, prowadzi do wyrównania zwiększonego ciśnienia w płucach, co poprzez gwałtowne spięcie mięśni może przydać się przy ochronie punktów witalnych. Całkowity wydech przy okrzyku usuwa powietrze z przepony i płuc, przez co zwiększa ich możliwości i żywotność. Jak widać Taekwon-do mogą studiować mężczyźni, kobiety i dzieci. Jest ono dobrodziejstwem dla struktury percepcyjno-ruchowej, koncentracji, bystrości, rozwoju ciała, tlenowej wydolności serca i płuc, a także samokontroli mających znaczenie w fizycznej aktywności lub przy uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny sportu. Łącząc oczywiste korzyści samoobronne z satysfakcją ćwiczenia form starożytnej sztuki, zrozumiałe jest dlaczego Taekwon-do powinno być nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi.