Układy – Tul

Wszystkie szczegóły na temat układów można znaleźć w Encyklopedii Teakwon-Do. Poniżej przedstawiony jest skrót najważniejszych informacji na temat układów.

Układy w Taekwon-Do są zbiorem fundamentalnych technik, które w większości są technikami obrony lub ataku. Techniki te ułożone są tak aby składały się w spójna logiczną sekwencję ruchów.

Sekwencja ta jest walką  z kilkoma wyimaginowanymi przeciwnikami, używając dostępnych mu bloków i uderzeń. Trenowanie układów pozwala uczniowi na wyuczenie podstawowych technik, wykształcenie umiejętności płynnego poruszania, poprawienie gibkości, itd.

Podczas wykonywania układów należy pamiętać iż:

  1. Każdy układ rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu.
  2. Poprawna pozycja musi być zachowana w każdym momencie wykonywania układu.
  3. Mięśnie powinny być zwarte bądź rozluźnione w odpowiednich momentach.
  4. Układ powinien być wykonany w odpowiednim rytmie.
  5. Ruchy powinny być przyśpieszone bądź spowolnione w odpowiednich momentach.
  6. Przed rozpoczęciem nauki kolejnego układy poprzedni powinien zostać doprowadzony do perfekcji.
  7. Cel każdego ruchu musi być znany wykonującemu układ.
  8. Każdy ruch układu powinien zostać wykonany tak jakby był wykonany w rzeczywistej sytuacji.
  9. Techniki ataku i obrony powinny być wykonywane z jednakową siłą i dynamiką w przypadku zarówno prawej jak i lewej ręki i nogi.

W Taekwon-Do są 24 układy. Liczba 24 reprezentuje 24 godziny w dobie.

Dobę można w tym przypadku rozumieć zarówno jako jeden dzień z życia człowieka jak i jego całe życie. Czymże jest wszakże całe życie człowiek jeśli nie dniem w porwaniu do wieczności.

Prezentacja i opis układów

Prezentowane na materiałach układy są wykonywane przez Axela Vargas oraz Silvio Gamboa.

Opisy dotyczące układów są napisane na podstawie I tomu XV tomowej Encyklopedii Taekwon-do.

Saju Jirugi & Saju Makgi

Chon-Ji – 19 ruchów

Diagram:

Nazwa układu oznacza dosłownie „Niebo i Ziemia”. Na Wschodzie interpretuje się to jako stworzenie świata lub początek historii ludzkości, dlatego jest to początkowy układ wykonywany przez początkującego. Ten układ składa się z dwóch podobnych części; jedna reprezentuje Niebo, a druga Ziemię. Układ składa się z 19 ruchów, co może wiązać się z ilością stopni w Taekwon-do (10 stopni uczniowskich kup i 9 stopni mistrzowskich DAN)

Dan-Gun – 21 ruchów

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od świętego Dan-guna, legendarnego założyciela Korei z roku 2333 p.n.e.

Do-San – 24 ruchy

Diagram:Do-San - Diagram

Jest to pseudonim patrioty Ahn Chang-Ho (1876-1938). 24 ruchy reprezentują całe jego życie, które poświęcił na rozwijanie edukacji Korei oraz ruchu niepodległościowego.

Won-Hyo – 28 ruchów

Diagram:Won-Hyo - Diagram

Był to znany mnich, który wprowadził buddyzm do dynastii Silla w roku 686 n.e.

Yul-Gok – 38 ruchów

Diagram:Yul-gok - diagram

Jest to pseudonim wielkiego filozofa i uczonego Yi I (1536-1584), znanego jako „Konfucjusz Korei”. 38 ruchów tego układu odnosi się do jego miejsca urodzenia położonego na 38° szerokości geograficznej, a diagram (±) reprezentuje „uczonego”.

Jung-Gun – 32 ruchy

Diagram:Joong-Gun - diagram

Nazwa układu pochodzi od patrioty Ahn Joong-Guna, który zabił Hiro-Bumiego Ito, pierwszego japońskiego gubernatora generalnego Korei, znanego jako osoba, która odegrała kluczową rolę w połączeniu Korei z Japonią. W tym układzie znajduje się 32 ruchy, które reprezentują wiek pana Ahn, gdy został stracony w więzieniu Lui-Shung (1910).

Toi-Gye – 37 ruchów

Diagram:Toi-Gye - diagram

Jest to pseudonim znanego uczonego Yi Hwang (XVI wiek), autorytetu w dziedzinie neo-konfucjanizmu. 37 ruchów tego układu odnosi się do jego miejsca urodzenia położonego na 37° szerokości geograficznej, a diagram (±) reprezentuje „uczonego”.

Hwa-Rang – 29 ruchów

Diagram:Hwa-Rang - diagram

Nazwa układu pochodzi od grupy młodzieżowej Hwa-Rang, która powstała w dynastii Silla na początku VII wieku. 29 ruchów odnosi się do 29. Dywizji Piechoty, w której Taekwon-Do osiągnęło dojrzałość.

Choong-Moo – 30 ruchów

Diagram:Choong-Moo - diagram

Była to nazwa nadana wielkiemu admirałowi Yi Soon-Sinowi z dynastii Yi. Uważany był za wynalazcę pierwszego okrętu pancernego (Kobukson) w 1592 roku, który uznawany jest za prekursor współczesnej łodzi podwodnej. Powód, dla którego ten układ kończy się atakiem lewą ręką, symbolizuje jego śmierć godną pożałowania, podczas której nie miał szansy zaprezentować swojego nieograniczonego potencjału, ograniczonego przez przymusową lojalność wobec króla.

Kwang-Gae – 39 ruchów

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od słynnego Gwang-Gae-Toh-Wanga, 19. króla dynastii Koguryo, który odzyskał wszystkie utracone terytoria, w tym większą część Mandżurii. Diagram (±) reprezentuje ekspansję i odzyskanie utraconych terytoriów. 39 ruchów odnosi się do pierwszych dwóch cyfr roku 391 n.e., w którym objął tron.

Po-Eun – 36 ruchów

Diagram:

Jest to pseudonim lojalnego poddanego Chong Mong-Chu (1400), który był słynnym poetą, a jego wiersz „Nie będę służył drugiemu panu, nawet jeśli miałbym zostać ukrzyżowany sto razy” jest znany każdemu Koreańczykowi. Był również pionierem w dziedzinie fizyki. Diagram (—) reprezentuje jego niezachwianą lojalność wobec króla i kraju pod koniec dynastii Koryo.

Ge-Beak – 44 ruchy

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od Ge-Baeka, wielkiego generała dynastii Baek Je (660 n.e.). Diagram (I) reprezentuje jego surową i rygorystyczną dyscyplinę wojskową.

Eu-Aim – 45 ruchów

Diagram:

Jest to pseudonim Sona Byong Hi, przywódcy ruchu niepodległościowego Korei z 1 marca 1919 roku. 45 ruchów odnosi się do jego wieku, kiedy w 1905 roku zmienił nazwę Dong Hak (Kultura Wschodnia) na Chondo Kyo (Religia Drogi Niebieskiej). Diagram (I) reprezentuje jego niezłomnego ducha, przejawiającego się w oddaniu dla dobrobytu jego narodu.

Choon-Jang – 52 ruchy

Diagram:

Jest to pseudonim nadany generałowi Kim Duk Ryanh, który żył w XIV wieku podczas dynastii Yi. Ten układ kończy się atakiem lewą ręką, aby symbolizować tragedię jego śmierci w wieku 27 lat w więzieniu, zanim zdążył osiągnąć pełną dojrzałość.

Juche – 45 ruchów

Diagram:

Jest to idea filozoficzna, według której człowiek jest panem wszystkiego i decyduje o wszystkim, innymi słowy, idea, że człowiek jest panem świata i swojego własnego przeznaczenia. Mówi się, że ta idea ma swoje korzenie w górze Baekdu, która symbolizuje ducha narodu koreańskiego. Diagram (山) reprezentuje górę Baekdu.

Sam-Il – 33 ruchy

Diagram:

Oznacza historyczną datę ruchu niepodległościowego Korei, który rozpoczął się w całym kraju 1 marca 1919 roku. 33 ruchy w tym układzie reprezentują 33 patriotów, którzy zaplanowali ten ruch.

Yoo-Sin – 68 ruchów

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od generała Kim Yoo Sina, dowódcy podczas dynastii Silla. 68 ruchów odnosi się do ostatnich dwóch cyfr roku 668 n.e., w którym Korea została zjednoczona. Pozycja gotowości (w układzie) – miecz jest wyciągnięty z prawej strony, a nie z lewej, symbolizując błąd Yoo Sina, który wykonywał rozkazy swojego króla, walcząc z obcymi siłami przeciwko własnemu narodowi.

Choi-Yong – 46 ruchów

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od generała Choi Yonga, premiera i dowódcy sił zbrojnych w XIV wieku podczas dynastii Koryo. Choi Yong cieszył się wielkim szacunkiem za swoją lojalność, patriotyzm i pokorę. Został stracony przez swoich podwładnych dowódców na czele z generałem Yi Sung Gae, który później został pierwszym królem dynastii Yi.

Yong-Gae – 49 ruchów

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od słynnego generała z dynastii Koguryo, Yon Gae Somoon. 49 ruchów odnosi się do ostatnich dwóch cyfr roku 649 n.e., w którym zmusił dynastię Tang do opuszczenia Korei po zniszczeniu prawie 300 000 ich żołnierzy w Ansi Sung.

Ul-Ji – 42 ruchy

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od generała Ul-Ji Moon Doka, który skutecznie obronił Koreę przed inwazją sił Tang liczących niemal milion żołnierzy, dowodzonych przez Yanga Je w 612 n.e. Ul-Ji, stosując taktykę partyzancką „uderz i uciekaj” (ang. Hit and run), był w stanie zdziesiątkować dużą część tej siły. Diagram reprezentuje jego nazwisko. 42 ruchy odnoszą się do wieku autora, kiedy zaprojektował ten układ.

Moon-Moo – 61 ruchów

Diagram:

Układ oddaje cześć 30. królowi dynastii Silla. Jego ciało zostało pochowane w pobliżu Dae Wang Am (Wielka Skała Króla). Zgodnie z jego wolą, ciało umieszczono w morzu, „gdzie moja dusza na zawsze będzie bronić mojej ziemi przed Japończykami.” Mówi się, że Sok Gul Am (Jaskinia Kamienna) została zbudowana, aby strzec jego grobu. Sok Gul Am jest doskonałym przykładem kultury dynastii Silla. 61 ruchów w tym układzie symbolizuje ostatnie dwie cyfry roku 661 n.e., kiedy Moon-Moo objął tron.

So-San- 72 ruchy

Diagram:

Jest to pseudonim wielkiego mnicha Choi Hyong Unga (1520-1604) z dynastii Yi. 72 ruchy odnoszą się do jego wieku, kiedy zorganizował korpus mnichów żołnierzy z pomocą swojego ucznia Sa Myung Danga. Mnisi-żołnierze pomogli odeprzeć japońskich piratów, którzy opanowali większość półwyspu koreańskiego w 1592 roku.

Se-Jong – 24 ruchy

Diagram:

Nazwa układu pochodzi od najwybitniejszego koreańskiego króla, Se-Jonga, który wynalazł alfabet koreański w 1443 roku i był również uznawanym meteorologiem. Diagram reprezentuje króla, podczas gdy 24 ruchy odnoszą się do 24 liter alfabetu koreańskiego.

Tong-Il- 56 ruchów

Diagram:

Oznacza postanowienie o zjednoczeniu Korei, która jest podzielona od 1945 roku. Diagram (|) symbolizuje homogeniczną rasę.